Microsoft Azure Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Microsoft Azure Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Microsoft Azure nedir? ne işe yarar? ve nasıl kullanılır? diye bir çoğunuz bu konuyu merak etmişsinizdir. İşte bu yazımda sizlere Microsoft Azure nedir? ne işe yarar? ve nasıl kullanılır? bunlardan bahsedeceğim.

Microsoft Azure Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Microsof Azure Nedir?

Microsoft Azure, geliştiricilerin ve BT uzmanlarının global ağ üzerinden oluşturulan uygulamaları dağıtmak ve yönetmek amaçlı kullanılan geniş kapsamlı bir bulut servisi hizmetidir. Azure’yi, Amazon Web Services (AWS) veya Google Cloud Platform’una benzetebilirsiniz. Microsoft Azure, bulut platformlarına ihtiyaç duyan kişisel kullanıcılar, şirketler ve organizasyonlar için dizayn edilmiştir.

Azure bulut hizmetinin ilk adı Windows Azure olarak belirtilmişti. Çünkü sadece Windows’da kullanılıyordu ama sonrasında Windows dışında başka alanlarda da kullanılınca bu isim Microsoft Azure olarak değiştirildi. Yani size şöyle açıklayayım; Azure siteminde kurduğunuz sanal sunucuyu Windows işletim sistemini güçlendirmek için kullanıyorduk ama artık Linux ve OS işletim sistemlerini güçlendirmek için de kullanılıyor.

Büyük işletmeler ve kurumlar artık kendi sunucusuna sahip olmak istiyor. Bu yüzden kendi sunucularını satın alarak burada web sunucusu veya e-posta sunucusu oluşturuyorlar. Fakat sunucuda yapılan işlemler için daha fazla güç gerekiyorsa, o zaman işletmelerin veya kurumların daha iyi performanslı bir sunucu alması gerekiyor.

Fakat burada yüksek bir sunucuya geçmek sorunların çözüldüğü anlamına gelmez. Çünkü sunucunuzun müşterilerinize iyi bir hizmet sunabilmesi için güçlü bir internet bağlantısına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca bunları yönetebilecek bir de uzmana ihtiyacınız var.

Bu konuda bazı işletmeler veya kurumlar kendi sunucularını oluştururken, bazıları ise Data center üzerinden sunucu kiralayarak düşük maliyetle ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Microsoft Azure ise bu sistemlerden biraz daha farklı çalışıyor.

Çünkü işletmeler veya kurumlar kendi sunucularına sahip olup ödeme yapmak yerine Microsoft Azure gibi hazır bir veri merkezinde bulunan sunucuya ödeme yapmayı daha uygun görüyor. Çünkü bu şirketler diğer sunuculara ödediği güçlü sunucu ve bakım maliyetini Microsoft Azure’ye ödemek zorunda kalmıyor. Fakat burada isterseniz sunucu özellikleri için ödeme yaparak kendi sunucunuza sahip olabilirsiniz.

Microsof Azure Ne İşe Yarar?

Microsoft Azure üzerinden aldığınız bulut sunucusunu ihtiyacınıza göre istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Peki, Microsoft Azure ne işe yarar? Microsoft Azure, kendi üzerinde size bir bulut servisi sunarak burada web sunucularını barındırma, veri tabanı sunucusu oluşturma, dosya depolama, kullanıcı dizinleri, mobil uygulamalar, sanal makineler ve e-mail sunucusu oluşturma gibi servislerden yararlanmanızı sağlar. Burada satın aldığınız bir bulut sunucusunu isterseniz Private Cloud biçiminde gizleyerek kullanabilir veya tüm kullanıcılara erişimi açık bir şekilde de kullanabilirsiniz.

Tabi burada Microsoft Azure’nin büyük bir avantajı da var. O da düşük maliyetler ile geniş kapsamlı bulut sunucularına sahip bir hizmet vermesidir. Bu şekilde Azure sizi bulut servisi için ödediğiniz yüksek maliyetten kurtarmakla kalmayacak ayrıca bakım maliyeti için ayrı bir ücret ödemekten de kurtulacaktır. Eğer aldığınız paket zamanla ihtiyacınızı karşılamazsa, paketinizi özelleştirerek ihtiyacınızı karşılayan bir pakete yükseltebilirsiniz.

Microsoft Azure Nasıl Kullanılır?

Microsoft Azure’nin bulut sunucusunu farklı servisler için kullanabilirsiniz. Mesela internet siteleri, veri tabanları, depolama, sanal makineler, mobil uygulamalar, web uygulamalar ve yedekleme için Microsoft Azure’yi kullanabilirsiniz.

Ayrıca Microsoft Azure Servisleri adlı yazıya tıklayarak sunduğu servis hizmetlerine göz atabilirsiniz. Fakat şu uyarıyı yapmakta da fayda görüyorum. Mesela bir web sitesi için sunucuya ihtiyacınız varsa ve siz Azure’yi kullanıyorsanız, o zaman bu web sitenin çalışması için önce sunucuya Windows veya Linux kurmanız gerekir. Aksi takdirde web sitesi çalışmayacaktır.

Bu hizmetten faydalanmanız için Microsoft Azure adlı yazıya tıklayarak yeni bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerek. Hesabı açtığınızda ilk 30 gün size 200 dolarlık ücretsiz bakiye kullanımı vermektedir.

Bu 200 dolarlık bakiyeyi kullanarak Azure’nin çalışma mantığını ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını test edebilirsiniz. Ayrıca Azure’ye kayıtlı kullanıcılar üye oldukları ilk yıl boyunca ücretsiz servislerden faydalanabilecekler.

Evet, Microsoft Azure Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? adlı yazımızın sonuna geldik. Faydası olaması dileğiyle hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
5 Yorum var
 1. Levent diyor

  Şirketim için bulut sunucusu araştırması yaparken bir kaç firmaya denk geldim ve sonunda bir firmayla anlaştım. 1 seneye yakın o firma ile çalıştım fakat beklediğim hizmeti ne yazık ki alamadım. Acaba Microsoft Azure bulut hizmetleri nasıl bilemiyorum. Fakat çevremdeki arkadaşların tavsiyesi Microsoft Azure yönündeydi. Ayrıca yazınızda Microsoft Azure hakkında detaylı bilgileri okuyunca bu konuda ikna oldum. Yakın zamanda Microsoft Azure’ye taşınacağım. Beklediğim hizmeti umarım alırım. Teşekkürler.

  1. Ali Mutlu diyor

   Levent bey bu yazının size fayda sağlaması beni gerçekten çok mutlu etti. 🙂 Ayrıca Microsoft Azure konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı umuyorum.

 2. Fidan diyor

  Öncelikle yazınızdan dolayı size teşekkür ederim. Benim bir sorum olacak. Yazınızda bir web sitesi için sunucuya ihtiyacınız varsa ve siz Azure’yi kullanıyorsanız, o zaman bu web sitenin çalışması için önce sunucuya Windows veya Linux kurmanız gerekir. Aksi takdirde web sitesi çalışmayacaktır. Şeklinde açıklama yapmışsınız. Ben burayı tam anlayamadım da acaba siz buraya açıklık getirebilir misiniz? Teşekkürler.

  1. Ali Mutlu diyor

   Merhaba Fidan hanım size bu kısmı şöyle açıklayayım. Mesela sizin bir web siteniz var ve bu web sitenin çalışması için bir sunucuya ihtiyacınız var. Hatta bu web sitelerini çalıştıran ve her şeyi içinde kurulu olan hosting firmaları vardır. Yani siz bu hosting firmasında web sitenizi hemen açabilirsiniz. Fakat Microsoft Azure bir sunucu hizmetidir. Siz burada web sitenizi barındırmak istiyorsanız. Önce bu sunucuya Linux veya Windows kurmanız gerekmektedir. Ardından C panelinizi kurup ve sonrasında web siteniz için bir içerik yönetim sistemi kurarak sitenizi aktif hale getiriyorsunuz. Bu işlemi bir bilgisayara işletim sistemi kurmak gibi bakabilirsiniz. Değerli yorumunuz için şimdiden teşekkürler.

 3. Leyla diyor

  Merhaba Ali bey. Microsoft Azure’yi daha önce duymuştum fakat ne işe yaradığını bilmiyordum. Bizim şirketimizin mail sunucusu ve web sitesi sunucusu başka bir firmanın bulut sunucusunda barınıyor. Fakat maliyeti pahalı ama yönetmesi zor. Bende bu yüzden bir bulut sunucusu araştırması yaptım ve sizin yazınıza denk geldim. Microsoft Azure Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? adlı yazınızı okuduktan sonra şirket yönetim kuruluna Microsoft Azure bulut hizmetini önerdim. Bakalım sonuç ne olacak buradan sizlere iletirim. Yazınızdan dolayı size çok teşekkür ederim kolaylıklar diliyorum. 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku