Anthropoid 2016 Filmi, Reinhard Heydrich’e Suikast Operasyonu

Anthropoid Operasyonu İle Çekoslovakya Direnişi

Anthropoid operasyonu 2016 filmi, Alman SS Generali olan Reinhard Heydrich‘e yapılan suikast operasyonunu konu almaktadır. Filmde Hitler‘in en önemli generallerinden biri olan Reinhard Heydrich‘e vatansever Çekoslovakyalı paraşütçüler tarafından Anthropoid operasyonu ile tarihi gerçekleri tekrar ortaya çıkarıyor.

Anthropoid operasyonu fimi Film Çekoslovakyayı işgal eden dönemin Nazi Almanya‘sını konu alarak, Anthropoid operasyonu olarak belirtilen Çekoslovak Hükumeti ve İngiliz gizli servisinin desteği ile Londra‘dan özel eğitim alan iki paraşütçünün Çekoslovakya sınırlarına atlamasıyla başlıyor.

Paraşütçülerden biri olan Josef Gabcík atlayışta ormanda ağacın dallarına takılarak ayağından yaralanır. Diğer paraşütçü Jan Kubis ise Josef Gabcík’i kucaklayarak ormanda geceyi geçirecekleri bir yere götürür. Sabah uyandıklarında karşılarında elinde tüfeği olan bir Çekoslovakyalı ile karşılaşırlar.

Paraşütçüleri bulan Çekoslovakyalı, onlara paraşütleri iyi saklamadıklarını ve yarım kilometre kanın buraya kadar iz bıraktığını bildirir ve ardından paraşütçülere peşine düşmesini söyler. Paraşütçüler şüpheli içinde onu izler, fakat Çekoslovakyalı onlara çorba ikram eder.

O sırada Josef Gabcík o kişinin ihanet edeceğini anlayınca onu orada öldürür. Fakat olay Almanlar tarafından fark edilmeden oradan uzaklaşırlar. Tabi o sırada Josef Gabcík’in ayağı zaman geçtikçe kötüleşir. Josef ayağının kötüleşmesi üzerine paraşütçü arkadaşı Jan Kubis ile doktor bulamadıkları için hemen bir veterinere giderler.

Veteriner, Josef Gabcík’i tedavi eder ancak onların paraşütçü olduğunu hemen anlar. Fakat veteriner paraşütçülere bu konuda yardım edecek birini getirir. Gelen kişi iki paraşütçüye de kendisini takip etmesini söyler.

Tavsiye Edilen Film: The Blind Side Filmi – Michael Oher

Josef Gabcík ve Jan Kubis Çekoslovakyalı paraşütçülerJosef Gabcík ve Jan Kubis gelen kişiye şüpheli yaklaşır, ancak mecbur kaldıkları için onu takip ederler. Geldikleri yerde bir binaya girerler ve o sırada iki paraşütçüye de tuzak kurmuştur. Fakat bu tuzak kısa sürmüştür, çünkü tuzak kuranlarda vatansever kişilerdir.

Burada yapacakları Anthropoid Operasyonunu hakkında konuşurlar. Operasyon Alman SS Generali olan Reinhard Heydrich suikasti olarak belirlenir. Tüm plan baştan aşağı kontrol edilerek Reinhard Heydrich suikasti için hazırlık yapılır. İşte bu süreçten sonra olayın akışı değişmektedir.

Anthropoid Oyuncuları 

Baş rollerinde Jamie Dorman, Cillian Murphy, Harry Lloyd, Charlotte Le Bon, Anna Geislerová ve Toby Jones gibi ünlü oyuncular yer alıyor.

Film Hakkında Yorumum

Dönemin Nazi Almanya’sının Çekoslovakya direnişi üzerindeki ezici baskısı, tarihin utanç verici durumlarından biridir. Naziler‘in bu ezici baskısına karşılık 7 paraşütçünün her ne olursa olsun operasyondan vazgeçmemeleri gerçekten takdir edilecek bir durum. Filmde vatanseverlik, çaresizlik, ihanet, aksiyon ve bolca gerilim bulunuyor. Anthropoid filmi ile Nazi Almanya’sının acımasız yüzünü yeniden göreceksiniz.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
3 Yorum var
 1. Semih Keçecioğlu diyor

  İzlemek istediğim bir filmdi, şimdi tekrardan aklıma geldi. Nazi zamanı suikast filmleri güzel oluyor ve Cillian Murphy gibi beğendiğim bir oyuncu varsa o filmden kat kat daha fazla keyif alırım. En son fragmana bakınca izlediğimi fark ettim 🙂 Ama nereden olduğunu hatırlamıyorum. Hem izlemem gerektiğini hem de izlediğimi hatırlattığın için teşekkürler. Benzer bir film söyleyeyim sana. Operasyon Valkyrie filmine bir bak derim.

  1. Ali Mutlu diyor

   Öncelikle yorumun için teşekkürler. Önerdiğin savaş filmini izleyeceğim. Herhalde buda bir nazi filmi. Bende sana çöküş filmini izlemeyi öneririm mükemmel bir filmdir.

   1. Semih Keçecioğlu diyor

    Çöküş izlemeyi planladığım bir filmdi teşekkür ederim tavsiyen için.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku