A Man Called Ove | Film İncelemesi

A Man Called Ove Film İncelemesi

A Man Called Ove filmi, büyük kalpli yaşlı bir adamın yaşamı ve huysuzlukları üzerine kurulu İsveç yapımı ve dram kategorisinde harikulade bir sinema filmi. Amerikan tarzı bir film değil ama klişeleri var.

A Man Called Ove Film İncelemesi

Ove, karısı ile bir sitede çok mutlu bir hayat yaşıyordu. İkisinin de muhteşem hayalleri vardı fakat çok sevdiği karısını bir kazada kaybedince, o kurduğu hayaller orada son bulur. Ove bu mutsuzluğunu sitedeki insanlara da yansıtır.

Bu sitede yaşayan kişiler kurallara uymadığı için Ove tarafından azar işitir. Ove’nın bu yaklaşımı site sakinlerini de rahatsız eder. Bir fabrikada çalışarak yaşamını sürdüren Ove, fabrikadan da kovulunca, hayattan iyice kopar.

Ove artık yaşamanın bir anlamı olmadığını düşünür ve intihar etmek için tavana astığı ipe boynunu geçirir. Tabi o sırada siteye yeni bir komşu gelir fakat kurallara uymadan siteye giriş yapar. Bunu gören Ove, boynundan ipi çıkarır ve onları sitenin kurallarına uymadığı için azarlar. Bu vesile ile Ove, şimdilik intihar etmekten kurtulur.

Her zaman ki gibi sabah erkenden kalkıp sitenin kontrolünü yapan Ove, site sakinlerinin kurallara yine uymadığını görünce sinirlenir. Site sakinlerini kurallara uyması için uyarır ve ardından karısını ziyarete gider. Eve geldiğinde ise yine intihar etmek ister.

Tabi o sırada kapının zili çaldığı için boynundaki ipi çıkarır ve kapıyı çalan komşularına kızar. Tekrar eve girer ve yeniden kendini asar. O sırada çocukluk dönemi gözlerinin önüne gelir. Bir süre sonra ip kopar ve o günde ölmekten kurtulur.

Bir gün eski dostu Rune‘in evinde çalışmayan kaloriferleri yapmaya gider. Rune engelli biridir. Kaloriferleri yaptıktan sonra Rune’ye intihar edeceğini söyler. Çünkü Rune engelli olduğu için onun kimseye bir şey söyleyemeyeceğini düşünür.

Bu sefer arabasına binerek egzoz dumanıyla intihar etmeye çalışır. Bu sefer gözlerinin önüne eşiyle tanışma anı gelir. Bir süre sonra komşusu Pervane gelir ve Ove yine ölümden döner. Yeni komşusu Pervane, onu yeniden hayata bağlamaya çalışır.

Film Hakkında Yorumum

Oscar adaylığı ile önümüze çıkan A Man Called Ove filmi, izlediğim en anlamlı filmlerdendi. Filmin baş kahramanı sert ve kavgacı Ove’yi zaman ilerledikçe sevmeye başlıyoruz. Filmin dramatik yönü, oyuncuların doğallığıyla ve diyaloglarıyla aktarılmış. Bana göre soğuk ülke İsveç’ten çıkabilecek en anlamlı ve en sıcak filmdi.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
  1. Enes Bayındır diyor

    Böyle filmlere bayılıyorum. İzlediğim en anlamlı filmdi. Film sonlara doğru beni ağlattı. Dram sevenlere tavsiyemdir kesinlikle izlenmesi gereken bir film.

    1. Ali Mutlu diyor

      Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku