Başlangıç Kitabı – Dan Brown’un Romanından | Kitap Özeti

Başlangıç Kitabı – Dan Brown

Başlangıç kitabı ile büyük çıkış yakalayan Dan Brown, en çok okunan kitaplardan olan Da Vinci Şifresi ve Melekler ve Şeytanlar ile de büyük başarılara imza atmıştı. Kitap gerçekten bir şah eser diyebilirim. Okuduğum başlangıç kitabının özetini bu yazımda sizlere aktaracağım.

Başlangıç Kitabı - Dan BrownDan Brown, Roma’da 2000 yılında çıkardığı Melekler ve Şeytanlar kitabı ile illuminati‘nin doğuşunu aktarırken, Paris 2003 kitabı olan ve büyük çıkış yakalayan Da Vinci Şifresi ile de kadim sırları açıklamaktadır.

Ayrıca 2009 Washington kitabı olan Kayıp Sembol ile dünyanın kaderini değiştirecek sırları açıklarken, 2013 Floransa kitabı olan Cehennem ile de orta çağ kehanetini aktarmaktadır. 2017 yılında Dan Brown, yeni kitabı olan Başlangıç ile tekrar dönüyor.

Başlangıç (Origin) Kitap Özeti

Kitapta Dan Brown, bu sefer bizi ispanyaya götürüyor. Burada bizlere Antoni Gaudi‘nin eserleri hakkında baya bilgi vermektedir. Kitabın sadece başlangıç bölümü neredeyse 100 sayfadan oluşmaktadır. Yine sürükleyici bir romanı ile bizleri merak ve ilgi uyandıran bir noktaya götürmektedir.

Fakat kitaptaki olaylara baktığımız zaman baya bir klişe durumlara yöneliyor. Kitabın konusuna gelecek olursak baya bir ilgimi çekti diyebilirim. Başlangıcındaki gibi nereden geldik? nereye gidiyoruz? Kitapta bu iki sorunun cevabını Edmond‘un bulması üzerine açıklayamadan ölmesi olayları heyecanlı bir boyuta taşıyor.

Tabi burada ki heyecanla birlikte kitap kafamda baya bir film etkisi yarattı. Tabi kitabın ortasına daha gelmeden katilin kim olduğunu öğrensem de bu durum beni çok da rahatsız etmedi diyebilirim. Aslında bu kısımla ilgilenmedim diyebilirim, nedeni ise Edmond’un keşfinin üzerine odaklanmam dan kaynaklı olabilir.

Acaba beni bu kadar merak ettiren Edmond’un keşfi ne olabilir ki, fakat bana göre merak edilen bu keşfin bütün insanlığı büyük ölçüde etkileyeceğine inanıyorum. Kitap bölüm olarak öncesi ve sonrası, yaşananlar, karmaşalar ve cinayetler olarak ilerlemektedir.

Tavsiye Edilen Kitap: 1984 George Orwell Kitap Özeti
Başlangıç Kitabı - Dan Brown

Kitap Hakkında Yorumum

Kitabın yazarı Dan Brown, bana göre belli başlı kalıpları olan ve kitapları ile kendisinden baya söz ettiren yazarlardan biridir. Kitaba baktığım zaman ana karakter o kadar pasif ve etkisiz kalıyor ki, bu durum bana bazen “Robert Langdon“un romanı mı acaba diye düşündürüyor.

Ama farklı yönden baktığım zaman ise yan karakter Winston bile Robert Langdon’dan daha ilgi çekici duruyor. Bence romanın en ilgi çekici tarafı Edmond Kirsch adlı milyarder. Kitap 105 bölümden oluşmaktadır.

Kitapta sadece 5-6 bölüm hoşuma gitti, nedeni ise konunun birlikte anlatılması ve girintili çıkıntılı olmasıydı. Tabi kitabı keyifle alıp okuyabilirsiniz. Burada şunu belirtmek isterim ki Başlangıç kitabıMelekler ve Şeytanlar ile Cehennem kitabından daha iyi değil.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku