Alexa Nedir? Alexa Hakkında Detaylı Bilgiler

Alexa Hakkında Detaylı Rehber

Alexa hakkında geniş bir rehber hazırladım. Bu yazımda Alexa nedir? Ne işe yarar? Alexa sıralama yükseltme işlemi nasıl yapılır? Web siteleri için avantajları nelerdir. Bunlardan bahsedeceğim.

 >> Alaxa web siteleri hakkında bilgileri nasıl topluyor?
 >> Alexa sonuçları güvenli mi?
 >> Alexa’ya nasıl kayıt olunur?
 >> Alexa site sıralamasını neye göre belirler?
 >> Alexa sıralamayı SEO’ya göre mi belirliyor?
 >> Alexa değerinizi nasıl yükseltebilirsiniz?
 >> Web sitenizin Alexa değerini yükseltmek için yapılması gerekenler
Alexa hakkında detaylı rehber

Alexa, ABD‘nin önde gelen pazarlama şirketi olan Amazon tarafından kuruldu. Alexa web sitelerinin sıralama sonuçlarını belirleyen ve SEO araçları sunan bir internet şirketidir. Alexa İnternet’te yer alan bir çok web sitesini inceleyerek, bu web sitelerinin dünya ve ülke sıralamasını belirler.

Alexa yeni kurulan bir şirket değildir, 1996 yılında kurulan ve veri tabanı oldukça geniş olan bir şirkettir. Burada istediğiniz her bir web sitesi için analiz edebilir ve web sitesi hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Alexa web sitelerini sıralamaya koymadan önce, ziyaretçi sayılarına ve içeriğin güncelliğini baz alarak dünya ve ülke sıralamasını belirler.

Bu analiz sitesinde bir web sitenin referans linkine, ziyaretçilerin nereden geldiğini, hangi kelime ile arandığına ve sitede ne kadar süre kaldığı gibi bir çok detaylı bilgiyi Alexa’dan öğrenebilirsiniz.

Alaxa web siteleri hakkında bilgileri nasıl topluyor?

Alexa, web sitelerin bilgilerini arama motorlarının kaynaklarından veya tarayıcılara yüklenen eklentiler sayesinde öğrenir. Alexa’nın bu konuda Alexa Toolbar adında kendi eklentisi de vardır. Bu eklenti ile de bir çok site bilgisini öğrenerek dünya ve ülke sıralamasını belirler. Eğer web siteniz varsa Alexa Toolbar‘ eklentisini tarayıcınıza yükleyerek sitenizin analizini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Alexa Toolbar nedir?

Alexa sonuçları güvenli mi?

Alexa güvenli bir sistemdir. Alexa’nın sıralama sonuçlarına bakacak olursak tam doğru olmasa da doğruya yakın bir sıralama belirler. Fakat diğer analiz sitelerine göre en gerçekçi ve doğru analizi Alexa yapar. Yani kısacası Alexa’da web sitenizin analizini yaptığınız zaman bu analiz sonuçlarında ülke sıralamasında Alexa 50 site içerisinde oluğunuzu söylüyorsa bu kesinlikle doğrudur.

Aslında şöylede düşünebiliriz, bir dizinin veya bir televizyon programının popülerliğine göre belirlenen reyting gibi, aynı şekilde Alex’da internet ortamında web sitelerin popülerliğine göre sıralamasını belirler. Yani hemen hemen sistem aynıdır diyebiliriz.

Bir çok SEO şirketi Alexa verileri ile çalışmalarını yaparlar. Alexa web sitelerin sıralamasını 30 milyondan başlayarak aşağı doğru beliler.  Yani sıralamanın düşmesi web siteniz açısından hem faydalı hem de çok önemlidir. Fakat sırama yükselirse bu durum web sitenizin popülerliğinin düştüğü anlamına gelir.

Alexa’ya nasıl kayıt olunur?

Alexa’ya kayıt olmak önce ücretsizken, şimdi ücretli oldu. Web sitenin analizleri için ayda 10 dolardan başlayan fiyatlarla kayıt olabiliyorsunuz. Fakat hemen üzülmeyin web sitenizi ücretsiz kayıt edebileceğiz. Bunun tek yolu Alexa Toolbar‘ı indirmektir.

Alexa Toolbarı indirdiğinizde kullandığınız tarayıcıya yüklenecek. Burada yapmanız gereken ara sıra sitenize girerek, Alexa Toolbar’dan kontrol etmenizdir. Kısa bir süre sonra sitenizin Alexa’da kayıtlı olduğunu göreceksiniz.

Alexa günlük ve aylık olarak site sıralamasını nasıl günceller?

Alexa web sitelerin sıralamasını bazen günlük bazende aylık olarak günceller. Bu güncellemeyi, sitenizin kalitesine göre, içeriğin güncelliğine göre ve Alexa üzerinden yaptığınız kontrollere göre yapar. Bunun sonucunda günlük ve aylık olarak sıralamada güncelleme yapar.

Alexa sıralamayı SEO’ya göre mi belirliyor?

Bazı siteler Alexa ile ilgili yazılarında Alexa sıralamasının SEO ile bağlantılı olmadığını ve ziyaretçi sayısına göre belirlendiğini söylüyor. Ben bu konuda katılmıyorum. Çünkü bir web sitesi SEO yönünde başarılı bir çalışma yapmadıysa, web sitesine trafik çekmesi oldukça zordur. Evet anlıyorum Alexa trafiğe bakar ama SEO olmadan kolay kolay organik trafik sağlayamazsınız. Rakiplerinizden sıyrılmak istiyorsanız ve kaliteli trafik sağlamak istiyorsanız.

Alexa değerinizi nasıl yükseltebilirsiniz?

Alexa’da değerinizi yükseltmenin tek yolu SEO çalışması ve bunun sonucunda gelen ziyaretçilerdir. Yani Alexa bu noktada sitenizin sıralamasını düşürerek değerinizi yükseltmektedir.

Web sitenizin Alexa değerini yükseltmek için yapılması gerekenler

  • Web sitenizi Alexa da kontrol ederek sahiplenin
  • Ara sıra web sitenizin sayfalarını dolaşın
  • Yazınızda yer alan resimleri ve dosyaları kendi host firmanız da barındırın
  • Yazılarınızda ilgi çekici resimler kullanın
  • Tarayıcınızda Alexa Toolbar kullanın
  • Çevrenizdekilere sitenizi Alexa da sorgulaması için ricada bulunun
  • Alexa hakkında bir yazı yazarak Alexa’ya link verin
  • Web sitenizin açılma süresini kısaltın
  • Web siteniz için sosyal medya hesapları açarak yazılarınızı paylaşın
  • Yazınız ve resimleriniz için SEO uygulayın

Bunları yaparken kesinlikle hile kullanmayın. Doğal SEO çalışması yaparak Alexa sıralamanızı iyi bir noktaya getirebilirsiniz. Bu yazımda Alexa hakkında detaylı bilgileri sizlere açıkladım.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku