Soichiro Honda’nın Başarı Hikayesi

Soichiro Honda’nın Başarı Hikayesi

Soichiro Honda’nın başarı hikayesi ile girişimciliği yeniden keşfedeceksiniz. Soichiro Honda; Hayallerin gücü sloganıyla dünya otomobil pazarına açılan Japon markası Honda’nın kurucusu. Bu yazımızda bir insanın başına gelecek her türlü olumsuzluklara rağmen elde edilen bir başarıya tanık olacaksınız.

Soichiro Honda'nın Başarı Hikayesi

Honda Nasıl Kuruldu?

Soichiro babasının atölyesinde babası ile birlikte bisiklet tamir ediyordu. Fakat Soichiro’nun arabalara ve içerisindeki motorlarına ilgisi vardı. Bir gün kendi markasını oluşturmak için bir hedef belirledi. İşte tam bu noktada hayatını değiştirecek bir adım attı.

Hayallerine ilk adımı bir oto tamir atölyesinde işe başlayarak attı. Orada araba motorlarını inceliyor ve yeni şeyler öğreniyor. Sonra araba motorlarına daha iyi hakim olmak için motor ve otomotiv üzerine eğitim almaya başladı. Burada hayallerine adım adım ilerliyordu. Fakat talihsiz olaylarda peşinden adım adım geliyordu.

Bir gün Soichiro yarış arabaları için motorun soğumasını sağlayan bir parça geliştirdi. Bu parçayı kullanarak yarışlara katıldı. Fakat Soichiro bu yarışta kötü bir kaza geçirerek ölümden döndü. Kazada ağır yaralanan Soichiro, vücudundaki yaralarının iyileşmesi için hastanede 3 ay kaldı. Bu yüzden hem işinden hem de okulundan atıldı. Fakat o umudunu kaybetmedi ve yeni stratejiler geliştirmeye başladı.

Honda Nasıl Kuruldu?

Soichiro Honda, 2. Dünya Savaşı’nın devam ettiği o dönemlerde Honda şirketini kurma çalışmalarına başlamıştı ki, savaş sırasında atılan iki bomba Honda’nın üretim binasına isabet etti. O sırada şirket toparlanma aşamasındaydı, fakat Japonya’da büyük bir depremin olması Honda binasının çökmesine neden oldu.

Bu savaşın devam etmesi ile Japonya’daki şirketleri bitme noktasına getirdi. Ayrıca bu savaş benzin krizine de yol açtı. Onca yaşan talihsiz olaylara rağmen Soichiro Honda, ulaşım için kendi bisikletini kullanmıştır. Ardından ulaşımı hızlandırmak amaçlı bisikletine motor takmıştır.

Motorlu bisiklet herkesin ilgi odağı olmuştu. Birçok kişi motorlu bisiklet için sipariş vermeye başladı. Fakat bu siparişler o kadar arttı ki, Soichiro Honda bu siparişlere yetişemiyordu. İşte tam bu noktada Soichiro Honda’nın başarı hikayesi sonuç vermeye başladı.

Siparişler artınca Honda, Japonya’da bulunan 18.000 bisikletçiye mektup yazarak onlardan yeni icadı için desteklerini istedi. O sırada 5.000’e yakın bisikletçi geri dönüş yaparak destek vereceklerini Honda’ya iletti.

Soichiro Honda bu desteğin ardından işlerini daha da geliştirdi. Zamanla büyüyen Honda şirketi, 1961 yılında, ayda 100.000 üzerinde motosiklet üretimi ve 1968 yılında ise ayda 1 milyonun üzerinde motosiklet üretimi gerçekleştirdi.

1970 yıllarına gelindiğinde Honda, hayallerinin gücü sloganıyla otomobil sektörüne atıldı. Başarılarına yeni başarılara katan Honda, 1980’lere geldiğinde dünyanın en büyük 3. Otomobil üreticisi oldu. Honda’nın bu başarısı elbette kolay olmadı. Onca talihsiz olayların yaşanması bu hayalin gerçekleşmesini ne kadar etkilese de, buradaki emek, azim ve sabır bu hayalin önündeki tüm engelleri yıkıp geçti.

Evet, Soichiro Honda’nın Başarı Hikayesi adlı yazımızın sonuna geldik bir sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku