Savaş ve Barış Kitabı – Tolstoy’un Romanından | Kitap Özeti

Savaş ve Barış Kitap Özeti

Savaş ve barış kitabı, bir çok yazar tarafından dünyanın en iyi romanı olarak gösteriliyor. Şimdi sizlere Tolstoy‘un romanlarından okuduğum savaş ve barış adlı kitap özetini aktaracağım.

Savaş ve Barış Kitabı

Savaş ve barış kitabı, Rus ve Fransız savaşı sırasında üç ailenin başından geçen olayları ele alıyor. Kitaptaki aileler Balkonski, Rostov ve Bezuhov olarak bildiriliyor.

Andrey Bolkonski

Prens Nikolai Bolkonski’nin kızı Marya, Smolensk’e yakın bir malikanede yaşıyordu. Oğlu Andrey ise Saint Petersburg‘da yaşamaktadır. Andrey evlidir, fakat evliliğinden tat alamıyordu. Andrey eğer hayatı mutlu geçerse, o zaman hayatının değerleneceğini düşünüyordu. O sıralar Rusya, 1805 yıllarında seferberlik ilan eder. O dönemlerde Andrey’in eşi hamiledir.

Bu nedenle Andrey, hamile eşini babasına emanet ederek Rus ordusuna katılır. Savaşta bir süre sonra kendini kanıtlar, fakat burada yaralanır ve savaş meydanında yaralı olarak Rus ordusu tarafından terk edilir. Savaş meydanından kurtulmayı başaran Andrey, evine doğru yol alır.

Tabi Andrey eve vardığında eşi doğum sırasında yaşamını yitirmiştir. Fakat doğacak oğlu Nikolai doğum sırasında kurtulmuştur. Andrey, 1806 ve 1809 tarihleri arasında ordudaki görevinden ayrılır. O sırada evinde bir köşeye çekilir ve yaşamanın bir anlamı var mı diye kendisini sorgulamaya başlar.

Fakat sürekli bir şeylerin peşindedir. Hayata yeni bir sayfa açmak için Kont Uya Andreiç‘in kızı Nataşa ile arkadaşlık eder. Fakat belli bir süre sonra ona âşık olur. Nataşa’nın babası durumun farkına varır ve bu ilişkiye karşı çıkar. Babası Nataşa’yı bir süre şehirden uzaklaştırarak Pierre Bezuhov‘a emanet eder. Pierre Bezuhov’ın birde kötü niyetli karısı Elana vardır. Elena, Nataşa’nın aklını yıkayarak onu kötü emellerine alet eder.

Elena, evli olan kardeşi Anatol Kuragin ile Nataşa’yı tanıştırır. Bir süre sonra aralarında ilişki başlar, fakat Nataşa, Anatol’un evli olduğunu öğrenir ve yatığı hatadan dolayı pişmanlık duyar. Tabi Nataşa’ya aşık olan Andrey, bu ilişkiyi duyar ve oracıkta yıkılır.

Nataşa onun için bir mutluluk olsa da, ihaneti onu kendisinden uzaklaştırmıştı. Bu yüzden orduya yeniden katılma kararı alır. O sıralar Andrey’in babası kalp sektesinden ölür. Babasının ölümü Marya için çok zordu. Çünkü o artık yalnız ve savunmasız biriydi. Andrey’in arkadaşı Nikolai Rostov ve Nataşa’nın kardeşi, Marya için seferber olmuştur.

Orduya katılan Andrey, savaşta yine bir yara alır ve Moskova’ya getirilir. Nataşa ve ailesi Andrey’in Moskova’da olduğunu öğrenir. Böylece Andrey ile Nataşa arasındaki kırgınlık biter ve barışırlar. O sıralar Nikolai Rostov Andrey’in kardeşi Marya ile evlenir. Bir süre sonra Andrey hayatını kaybeder ve oğluna kız kardeşi Marya bakar.

Savaş ve Barış Kitabı Özeti

Pierre Bezuhov

Pierre, Kont Bezuhov‘un gayrimeşru bir evliliğin sonucu dünyaya gelmiştir. Kont Bezuhov roma da ölmek üzereyken gayrimeşru çocuğu Pierre, onun yanındaydı. Babası Bezuhov, Pierre’yi kendi nüfusuna geçirerek, ona büyük bir miras bırakmıştır.

Bu sonuca katlanamayan Kont’un ilk vârisi Vasili Kuragin, Pierre’nin bu mirastan pay almaması için vasiyet nameyi ortadan kaldırmaya çalışır, fakat bunu başaramaz. Bunun üzerine bir plan yapar ve Pierre’yi kandırarak kızı Elena ile evlendirir. Elena kendini beğenmiş ve ahlaksız bir kadındır. Pierre, Elena’yı araştırır ve başkaları ile ilişkisi olduğunu fark edince ondan ayrılır.

Ardından Pierre mason örgütüne üye olur. Bu enerjinin etkisiyle malikaneye yakın bir yerde hastane ve okul yapma kararı alır. Fakat bir süre sonra mason teşkilatı, onu hayal kırıklığına uğratır. Pierre, hikayenin başından da anlattığım gibi Andrey’in en yakın dostudur.

Tavsiye Edilen Yazı: Ahmet Altan Kılıç Yarası

Pierre, Andrey ile Nataşa’nın birleşmesi için birçok yolu denemiştir ama bu konuda başarısız olmuştur. Hatta bir süre oda Nataşa’ya ilgi duyuyordu, fakat kendini kaptırmamak için onda uzaklaşır. Aradan iki yıl geçer ve Pierre’nin karısı hayatını kaybeder.

O zamanlar Fransız kuvvetleri Rusya’yı istila etmişti. Bu nedenle Pierre, Borodino savaşına katılma kararı alır. Pierre, üstünü değiştirerek Napolyon’a suikast düzenler, fakat başarısız olduğu için esir düşer. Pierre, esir düştükten sonra masonluktan uzaklaşarak dine bağlanır. Esaret ile serbest bırakılan Pierre, malikanesine döner ve Nataşa ile evlenir. Evliliğinin 7 yılı geçmesine rağmen mutlu bir ailesi vardır.

Nikolai Rostov

Rostov ailesi, gayet iyi ve sıradan inşalardır. Rostov ailesinin yeğeni Sonya, çocukluğundan bu yana Nikolai’ı çok seviyordu. O sırada Nikolai, 1805’te subay olarak Avusturya’da savaşa katılır. Bir çatışmada yaralanması, onun için korkunç bir durumdu.

Bu yüzden savaşmayı düşünmüyordu. Nikolai eve döndüğü sırada ailesi onu kahraman ilan ederek, büyük bir coşkuyla karşıladı. Bu onu cesaretlendirir ve savaşa yeniden katılır. Birkaç savaşın ardından Harp subaylığına layık görülür. O sıralar ailesi maddi zorluklarla karşılaşır. Ailesi çocuklarının varlıklı birileriyle evlenmesini ister.

Nikolai, Sonya ile nişanlı olsa da onunla evlenmesine karşıdırlar. Fakat Nikolai, Marya’ya karşı ilgi duysa da halen Sonya ile nişanlıdır. Belli bir zaman sonra Nikolai’ye kahramanlık madalyası verilir. Artık Moskova çökmüştür. Bu nedenle Rostov ailesi tüm malını ve mülkünü kaybeder. Aile reisi Kont, 1813 yılında hayatını kaybeder.

Ailenin maddi durumu yetersiz olduğu için malikâne satılmasıyla, kiralık bir eve geçerler. Sonya, bu sıkıntılara dayanamaz ve Nikolai’a bir mektup göndererek aralarındaki ilişkinin bittiğini söyler. Nikolai ile Marya Bolkonski evlenme kararı alır.

Nikolai, hayatını tutucu ve görgülü biri olarak sürdürmeye başlar. Aileler arasında yapılan bu evlilik, onlara mutluluk getirmiştir. Ülkede huzur ve barışın olması ile savaş ve barış kitabı da son bulur.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku