Edward Snowden Haven Adında Mobil Uygulama Geliştirdi

Edward Snowden Bir Güvenlik Uygulaması Geliştirdi

Edward Snowden haven adında bir mobil güvenlik uygulaması geliştiriyor. Bu uygulamanın hedefi android işletim sistemini bir güvenlik sitemine dönüştürmektir.

Edward Snowden haven uygulaması

Edward Snowden’ı ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’na casus programlar sızdırmasıyla tanıyoruz. Son zamanlarda Edward Snowden haven adında bir güvenlik uygulaması üzerinde çalışıyordu. Bu uygulama Android işletim sistemi kullanan her telefonu güvenlik sistemine dönüştürmeyi planlıyor. Sowden bu uygulamayı Amerika’nın önde gelen dergilerinden olan Wired dergisine yaptığı röportajda açıklamıştır. Edward Snowden haven uygulamasını şöyle açıklıyor; “Eğitimli, akıllı ve uyanık bir köpek ile bir otel hayal edin ve siz köpeğiniz ile birlikte bu otelin odasında kalıyorsunuz. Köpeğiniz o kadar uyanık o kadar akıllı ki, siz odada olmadığınıza rağmen köpeğiniz odada hareket eden her şeyi kaydediyor.” Açıklamasını yaptı.

Edward Snowden Haven Mobil Uygulaması
Resimde de gördüğünüz gibi, Haven uygulamasının kontrolü tamamen kullanıcıda burada uygulamayı istediği gibi kontrol edebilir. Ayrıca uygulamanın çektiği resim ve videoları signal ve kriptolu iletişim araçları ile kişisel telefonunuza iletir.

Haven uygulamasını kullanmadığınız veya atmakta olduğunuz bir telefona yüklüyorsunuz. Ardından hangi ortamda fotoğraf veya video çekmesini istiyorsanız oraya bırakıyorsunuz. Mesela Hong Kong gibi bir yerde otel odasında kaldığınızı düşünün, ve sizi merkezi bir yerde birinin takip ettiğinden şüpheleniyorsunuz. Peki o sırada ne yapardınız? İşte tam o sırada Haven uygulaması devreye giriyor. Kullanmadığınız Android işletim sistemi bulunan bir telefona haven uygulamasını yükleyin ve uygulamayı odaya giren kişinin fotoğrafını veya videosunu çekecek şekilde ayarlayıp bırakınız. Uygulamanın kaydettiği bu görüntüler, bir signal gibi kriptolu iletişim araçları ile kişisel telefonunuza iletilir.

Edward Snowden haven uygulamasını tanıtan bir video yayınladı. Tanıtım videosunda ise; “ Haven uygulamasını insan hakları savunucuları, baskın, arama, tutulama yoluyla susturulan kişiler, araştırmacı gazeteciler ve risk altındaki kişiler için geliştirdik.” şeklinde tanıtım videosunda yer alıyordu. Uygulama şuan geliştirme aşamasında, fakat isterseniz uygulamayı buradan deneyebilirsiniz ama uygulama şuanda geliştirme aşamasında olduğu için bazı eksiklikleri var. Bunu da bildirmek isterim.

Kaynak: Business Insider

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku