Girişimcilik, İş Dünyası, Teknoloji, Yazılım

İş Dünyasında Girişimcilerin Okuması Gereken Kitaplar

Başarının Anahtarı Bu Kitaplar da Saklı 

İş dünyasında motivasyonunuz düşük olduğu halde başarılı olmak istiyorsanız, kesinlikle bu kitapları okumalısınız. Bu kitaplar motivasyonunuzu yükseltmekle kalmayacak aynı zamanda başarılı bir girişimci olmanız için sizlere yol gösterecektir.

 >> Sıfırdan Bire – Peter Thiel
 >> Steve Jobs – Walter Isaacson
 >> Önce Bütün Kuralları Yıkın – Marcus Buckingham
 >> Dip – Seth Godin
 >> Dünya Düzdür – Thomas L. Friedman
kitaplar

1) Sıfırdan Bire – Peter Thiel

Zero to One - Peter Thiel

Paypal‘ın kurucu ortaklarından ve Facebook‘un yatırımcılarından olan girişimci Peter Thiel, sizlere bu kitapta Microsoft, Facebook, Twitter, Instagram, Likedin, ve WhatsApp gibi aklınızda StartUp fikriniz varsa ve siz bunu nasıl hayata geçireceğinizi bilmiyorsanız, işte bu kitap sizlere bunu nasıl hayata geçireceğinizi anlatıyor. Bu kitap ile yeni bir işletim sistemi yapmayacaksınız veya yeni bir arama motoru yapmayacaksınız. Eğer bu insanları kopyalıyor veya taklit ediyorsanız, kesinlikle onlardan bir şey öğrenmemişsiniz demektir. Bu noktada siz sadece 1’den sonrasını görüyorsunuz, fakat yaratılış insan gibi 0’dan başlar. İşte bu kitap sizlere 0′dan 1′e nasıl gideceğinizi anlatıyor. Eğer sizde iş dünyasında 0′dan 1′e çıkmak istiyorsanız, kesinlikle yol haritası bu kitapta yer alıyor.

2) Steve Jobs – Walter Isaacson

Steve jobs kitap

Şuana kadar okuduğum en iyi kitaptı. Bazen sayfalarını karıştırıp tekrar bakıyorum ve okudukça haz alıyorum. Walter Isaacson‘ın çok satan kitaplarından olan Benjamin Franklin‘in ve Albert Einstein‘ın biyografisinden sonra bu sefer Apple‘ın kurucusu Steve Jobs‘ı kaleme alıyor. Dünyayı değiştiren adam olarak teknoloji dünyasına adını yazdıran Steve Jobs, Apple’da çıkardığı yeni teknolojiler ile insanları yine kendisine hayran bıraktı. Eğer başarı sizin için bir hayalse, bu kitabı okuduğunuzda hayata bakış açınız değişecek ve başarının anahtarını elinizde tutmuş olacaksınız. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. 

3) Önce Bütün Kuralları Yıkın – Marcus Buckingham

Önce Bütün Kurallari Yakin - Marcus Buckingham

Bu kitabı okuduktan sonra çalışma hayatınızı en verimli hale getire bileceksiniz. Bu konuda Marcus Buckingham, yaptığı araştırmalar ile en ideal çalışma ortamını sizlere sunuyor. Ayrıca kitap “işimde benden beklenen nedir?” sorusuyla başlayarak çalışanlarınızdan en verimli performansı alabilmek için sizlere yol göstermektedir. İşinizi yönetemiyorsanız veya kurduğunuz şirkette başarısızsanız, bu kitabı okuyarak başarılı yöneticilerin sahip olduğu bütün yetenekleri öğrenebilir ve bu konuda kendinize bir yol çizebilirsiniz.

4) Dip – Seth Godin

Seth Godin tarafından yazılan bu kitap, iş dünyasında en başarılı kitaplardan bir tanesidir. Kitap 80 sayfadan oluşuyor ve kolayca okunabilir. Bu kitabın amacı ise iş dünyasında yer edinen insanlara ne zaman vazgeçip ve ne zaman vazgeçmemesi yönünde bilgiler vermektir. Ayrıca Kitabın kendine benimsediği birde sözü vardır. “Bir numara olmayacaksan hiçbir şeyin önemi yok” işte bu söz ile iddialı bir çıkış yapmıştır. Eğer büyük hedefinize ulaşmak için zorlu yolları aşmak istiyorsanız, tabi doğru hedefin peşindeyseniz, bu kitabı okuyarak yeni yollar keşfedebilirsiniz.

5) Dünya Düzdür – Thomas L. Friedman

Bu kitap New York Times gazetesinin ünlü köşe yazarlarından Thomas L. Friedman‘a aittir. Yazar bu kitap ile ABD başta olmak üzere İngiltere ve dünyanın pek çok yerinde en çok satan kitaplar arasında aylarca ilk sırada kalmıştır. Yazar kitabında dünyayı düzleştiren güçleri açıklarken aynı zamanda 21. yüzyılın ekonomisine de ışık tutmaktadır. Ayrıca bu kitap ülkelerin ve şirketlerin başarılı olması için neler yapılması gerektiğini de anlatıyor. Eğer içinde yaşadığınız dünyayı tanımak istiyorsanız, bu kitabı kesinlikle okuyun.

Bu kitapları okuyarak yeni tecrübeler edinecek ve İş dünyasında daha iyi bir donanımlı hale geleceksiniz. Bu kitaplar ile başlangıç yapmak iyi bir fikirdir. Yine okuduğum kitapları yazılarımda yer vereceğim. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın…

E-Bülten Aboneliği
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.