Denizin Ortasında (İn The Heart of The Sea) Film İncelemesi

Denizin Ortasında – Nathanial Phillbrick Romanından Uyarlanan Film

Denizin ortasında filmi, Nathanial Phillbrick‘in Tragedy of The Whaleship Essex romanından esinlenerek sinemaya uyarlanmıştır. 1820 yılında geçen olay Dünyaca ünlü Herman Melville‘in Moby Dick adlı romanına da ilham kaynağı olmuştur.

Denizin Ortasında Film İncelemesi

Film, 1820’lerin başlarında okyanusa açılan Essex adında bir geminin içinde bulunan mürettebatın yaşadığı olaylar ve geminin kaptanı George Pollard ile usta balina avcısı Owen Chase’in arasındaki tartışmayı konu alıyor.

Denizin Ortasında Film İncelemesi

Hikaye 1820 yılında Essex gemisinde çıraklık yapan Thomas Nickerson‘un ünlü Moby Dick yazarı Herman Melville’in olayları anlatmaya ikna etmesiyle başlıyor. Başlarda Thomas Nickerson hikayeyi anlatmayı reddeder, fakat karısının ısrarına dayanamayıp her şeyi anlatmaya karar verir.

Filmin baş rolünde Owen Chase karakterini ünlü oyuncu Chris Hemsworth canlandırıyor. Owen Chase ve arkadaşları geçimini balina avlayarak karşılamaktadır. 1820 yıllarında petrolün olmaması ve lambalarda kullanılan balina yağına büyük ihtiyaç duyulması bu sektörün devasa bir endüstriye dönüştüğünü bildirmektedir.

Denizin Ortasında Film İncelemesi

1820’de kaptan George Pollard ile usta balina avcısı Owen Chase ve mürettebatı Essex gemisiyle balina yakalamak için okyanusa açılırlar. Usta balina avcısı Owen Chase ile mürettebatı, bir süre sonra ilk balinaların yakalayarak balinadaki ayırdığı yağları kovalara doldururlar.

Bu onları çok sevindirse de, ilk balinadan sonra günlerce balina bulaştırmamıştır. Bu nedenle kaptan George Pollard geminin rotasını başka bir yöne doğru değiştirmek ister. Bunun üzerine Usta balina avcısı Owen Chase, bunun tehlike oluşturacağını söyler, fakat yetki kaptan George Pollard’ta olduğu için onu bu kararından vazgeçiremedi.

Geminin rotasını çevirdikleri yöne doğru açılırken, karşılarına devasa bir balina çıkar. Balina gemiyi parçalayarak batırır. Bu konuda kaptan George Pollard ve usta balina avcısı Owen Chase çaresiz kalmıştır. Burada bir plan yaparak 3 kayık ile 90 günlük zor bir maceraya sürüklenirler.

Denizin Ortasında Film İncelemesi

Amerika, Asya ve Okyanusya kıtası arasında bulunan Pasifik okyanusun ortasında 3 kayık ile mahsur kalırlar. Buraya en yakın kara 5 bin mil uzaklıktaydı. Son çare olarak Owen Chase ve tayfası bu zorlukları atlatmak için kendilerini kurtaracak bir gemi arayışına girerler. Fakat gemilerini batıran balina onları yine bulur ve kayıklarına saldırır.

Owen Chase’nin birçok adamı bu saldırıda hayatını kaybeder ve 2 kayık kalmıştır. Owen Chase geride kalan arkadaşlarını motive ederek balinayı avlama kararı alır. Fakat Owen ve adamları onca mücadelenin sonunda gücü gitgide bitmek üzereyken, balina karşılarına yine çıkar. İşte tam o sırada balina ile Owen göz göze gelir ve bir birlerine saldırmaktan vazgeçerler.

Sanki o sırada aralarında bir anlaşma yapılmıştır. Belli bir süre sonra akıntı iki kayığıda ayırır ve kaptan George Pollard’ın kayığı gözden kaybolur ama bir gemi tarafından fark edilir.

Owen Chase’nin kayığı ise halen okyanusta ve kurtulmayı bekliyordu Aylar sonra sürüklenen kayıkları 90’nıncı günün sonunda bir karaya gelir. Filmin sonuna doğru bazı gelişmeler var. Bu gelişmeleri yazmak yerine sizin izlemeniz gerektiğini düşünüyorum.

Film Hakkında Yorumum

Denizin ortasında adlı filmde; Soylu ve kibirli kaptanın ısrarını, ikinci bir kaptan olan usta balina avcısının hırsını ve  mürettebatın hevesli, acemi, açgözlü ve birkaç suçludan meydana gelen tayfanın doğa ile mücadelesini izleyeceksiniz.

Burada büyük bir okyanusun ortasında yaşam mücadelesi vermek ile vahşi balinanın filme kattığı o heyecan ve gerilimi de hesaba katarsak doğanın filmde kötü karakter olarak yansıtıldığını anlayabiliriz.

Martin Eden ve Robinson Cruseo gibi denizciliğe göndermede bulunan klasiklerle büyüyen biri olarak her zaman denizcilik ilkesini konu alan eserlerin mutluluk verici ve seyahat isteği uyandırdığını düşünmüşümdür. Filmi kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.

 

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku