Casus Yazılım FruitFly’ın Arkasındaki İsim Sonunda Yakalandı

Casus Yazılım FruitFly’ın Yazarı Sonunda Yakalandı

Casus yazılım Fruitfly’ın yazarı Phillip Durachinsky, 13 yıllık bir sürecin ardından sonunda yakalandı. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada;  Ohio eyaletinde yaşayan 28 yaşındaki adam binden fazla bilgisayara casus yazılım yerleştirdiği için suçlu bulunuyor.

Casus Yazılım FruitFly’ın Arkasındaki İsim Sonunda Yakalandı

Bu yazılım ile kimlik hırsızlığı, telefon hırsızlığı ve çocuk pornografisi üretme gibi birçok işlem yapmış. Ayrıca bilgisayar sahtekarlığından dolayı Phillip Durachinsky hakkında 16 ayrı suçlama bulunuyor.

Fruitfly adlı kötü amaçlı yazılım, 2003 ile 2017 yıllarında binlerce bilgisayara bulaşarak birçok işlem yapıldı. Durachinsky, bu kötü amaçlı yazılım ile kişisel bilgisayara, şirket sistemlerine, emniyet müdürlüğüne ve ABD’nin Enerji Bakanlığına ait bilgisayarlara ulaşabiliyordu.

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Phillip Durachinsky’in hükumetin aleyhinde başka kuruluşlara gizli bilgiler sızdırdığı yönünde şüpheleniyor.

Bu yazılım sızdığı bilgisayara dosya yükleyebiliyor, veri çekebiliyor, ekran görüntüsü alabiliyor ve tuş takibi yapabiliyor. Ayrıca kamera ile görüntü kaydınızı, mikrofon ile de ses kaydınızı alarak kaydedebiliyor.

Konuyla ilgili Synack şirketinin güvenlik araştırmacısı Patrick Wardle, 2017’nin Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada, bu kişinin insanları izlemek için böyle bir sistem kurduğunu açıklamıştı. Fakat diğer taraftan ABD Adalet Bakanlığı Durachinsky’nin hükumetin kendi bilgisayarlarına girerek insanları izlediğini ve dinlediğini düşünüyor.

Ayrıca casus yazılımın bulaştığı bu bilgisayarlarda uygunsuz içerikler araştırıldığı zaman Durachinsky’ye uyarı gittiği bildiriliyor.

Kaynak: Mashable

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku