Buzul Çağı Dönemi 300 Yıl Aradan Sonra Yeniden Başlayacak

Buzul Çağı Dönemi, 2030 Yılında mı Başlayacak?

Buzul çağı dönemi konusunda açıklama yapan bilim adamları, 2030 yılında dünyamızda buz devri döneminin yeniden başlayacağını söylüyor. Uzmanlar, önümüzdeki 30 yıl içinde Güneş sisteminin etkisinin % 60 oranında azalacağını bildiriyor. Bu durumun 17. ve 18. yüzyılları arasında yaşanan mini buzul çağı ile aynı olacağını bildiriliyor.

Buzul çağı dönemi yaklaşıyor!

Bu konuda İngiltere‘deki Northumbia Üniversitesi‘nden matematik profesörü Valentina Zharkova ile ekibi bir çalışma yapmıştı. Yapılan çalışma gelecekteki küresel iklim değişikliklerin tahmin edilebilmesi için matematiksel bir metot geliştirdi.

Tabi bu matematiksel tahmin Güneşin 11 yıllık çalışma sistemi ile ilişkilendiriliyor. Fakat metoda bakacak olursak güneş sisteminin her yıl aynı şekilde çalışmadığı görülüyor. Bu çalışma ile 12 yıl boyunca devam eden frekansları gösterecektir. Bilim adamları bu konunun keşfedildiği tarihten bu yana döngüler üzerinde tahmin yürütmeye çalışıyor.

Bilim adamlarının meydana getirdiği metot da Güneş’in 2022 yılında yükselmesi ile 25. döngünün iki manyetik frekansının birden değer kaybettiği 2030 ile 2040’da ortaya çıkacaktır. Fakat 26. döngü bu frekanslarının birbirlerini sona erdirerek, güneş enerjisinde mühim bir eksilmeye neden olacağı bildiriliyor.

17 ve 18. yüzyılları arasında Kuzey Yarım Küre’de yaşanan buzul çağı dönemi sonrasından beri güneş enerjisinde şimdiye kadar böyle bir eksilme görülememişti.

Northumbia Üniversitesinden matematik profesörü Valentina Zharkova bu konunun 2021 yılının başlangıcından yeryüzünün sıcaklığının eksilmesi ve önümüzdeki 2030 yılında dünyada mini buzul çağı döneminin başlamasına sebep olacağını izah ederek şöyle bir açıklama yaptı: “Sanıyorum ki, güneşin manyetik döngüleri temel alınarak hesaplanan 30 yıllık buzul çağı dönemi gezegenimizdeki mikrobu azaltmada ve küresel ısınmanın önüne geçmede işe yarayabileceğini açıkladı.”

Güneş’in iç kısmında yer alan bir çift katmandan ortaya çıkan çiftler halinde manyetik frekans bileşenlerini bulduk. Tabi bu frekanslar biraz farklılık gösterse de, bu bileşenlerin ikisi de hemen hemen 11 yıllık frekansa sahiptir.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku