Zeki İnsanlar Neden Geç Uyur Biliyor musunuz?

Zeki İnsanlar Neden Geç Uyur Biliyor musunuz?

Zeki insanlar neden geç uyur? Bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı? Eski zamanlarda bu soruya kesin bir cevap vermek imkansızdı ama yaratıcı ve çözüm üreten insanların geç saatlerde uyudukları uzun süredir biliniyordu. Hadi öyleyse Zeki insanlar neden geç uyur? bu konuya hep birlikte bir göz atalım.
Zeki İnsanlar Neden Geç Uyur Biliyor musunuz?London School of Economics başta olmak üzere BBC (British Broadcasting Corporation), American Study Dergisi ve Psychology Today, zeki insanlar üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonucuna göre; zeki insanlar daha geç saatlerde uyuyor!

Konuyla ilgili olarak Londra School of Economics Psikoloji Profesörü Satoshi Kanazawa, zeki insanların uyku düzeni ve IQ seviyesinin birbirleriyle bağlantılı olduğunu söylüyor. Ayrıca Kanazawa, gece saatlerinde uyanık kalan ve bazı aktiviteler ile zihnini harekete geçiren kişiler daha zeki olduğunu, zeka oranı düşük olan kişiler ise erken uyumayı tercih ettiğini bildiriyor.

Zeki İnsanlar Neden Geç Uyur Biliyor musunuz?Bu araştırmanın ardından American Study Dergisi, Amerika’daki gençler üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonuçları ise şöyle; Zekin insanlar, hafta içi ve hafta sonları, IQ seviyesi normal olan kişilere göre daha geç saatlerde uyuyor. Yani zihnini gece çalıştırıyor. BCC ise bilimsel olarak bu konuda geniş bir araştırma yaptı.

Bu bilimsel araştırmanın sonucu ise şöyle; Geç uyuyan insanların daha az stres yaşadığını ve bu stres ve yorgunluğun nedeni ise kortizol adlı maddeden kaynaklandığı bildiriliyor. Ayrıca bu madde kas ağrısı, soğuk algınlığı ve baş ağrısına neden olan bir maddedir.

Başka bir araştırmaya göre; Sabah erken uyanan kişiler vücuttaki kortizol adlı maddenin yükselmesine neden oluyor. Tabi buda fiziksel yorgunluğa neden oluyor. Tabi gece geç saatlerde uyuyan kişiler için ruhsal huzursuzluk daha az yaşanıyor.

Zeki İnsanlar Neden Geç Uyur Biliyor musunuz?

IQ seviyesi yüksek olan kişilerin bir soruna veya olaya daha çok odaklandıkları için zihin meşgul oluyor ve bu yüzden geç saatlere kadar ayaktalar. Bu kişiler erken saatlerde yatakta olsalar bile sürekli odaklandığı bir işi düşünürler.

Bu insanların geç saatlere kadar uyanık kalmalarının bir diğer nedeni ise o saatlerde kimse olmadığı için işlerine daha da konsantre olmasıdır. Psychology Today Dergisi ise insanların gece yattığı saatler ile IQ seviyelerini karşılaştıran şöyle bir makale yayınladı. Makalenin sonuçları aşağıdaki gibidir.

IQ<75
Hafta içi: 23:41-7:20
Hafta sonu: 00:35-10:09

90<IQ<110
Hafta içi: 00:10-7:32
Hafta sonu: 01.13-10:14

IQ>125
Hafta içi: 00:29-7:52
Hafta sonu: 01:44-11:07

Evet, Zeki İnsanlar Neden Geç Uyur? adlı yazımızın sonuna geldik faydası olması dileğiyle hoşça kalın…

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
1 yorum
  1. Ali diyor

    Şimdi bu yazıyı görüp saat 00’yi beklemeye çalışan tipler de türeyecek 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku