Skype İle Şifreli Mesajlaşma Dönemi Başlıyor

Skype İle Şifreli Mesajlaşma Dönemi Başlıyor

Microsoft, Skype ile şifreli mesajlaşma konusuna ağırlık vermeye başladı. Biliyorsunuz Signal ve WhatsApp sohbet uygulamalarında şifreli mesajlaşma özelliği bulunuyor. Bunun üzerine Skype, şifreli mesajlaşma özelliği için deneme çalışmaları yapmaya başladı. Yakında zamanda Skype’da bu özelliğin yer alması planlanıyor.

Skype İle Şifreli Mesajlaşma Dönemi Başlıyor

Microsoft, Skype ile şifreli mesajlaşma özelliği için test çalışmalarını başlattı. Microsoft’un yayınladığı blog yazısında test aşamasında olan uçtan uca şifreli sohbet özelliği projesine ‘Private Conversations’ adı verildi.

Tabi bu özellik, Windows, Mac, Linux, Android ya da iOS platformlarda ‘Skype Insider 8.13.76.8’ versiyonunu kullanan tüm kullanıcılar için ulaşılabilir olacak. Fakat Skype ile şifreli mesajlaşma özelliğini kullanabilmeniz için mesaj attığınız kişinin de aynı versiyonu kullanması lazım.

Şifreleme özelliği ancak sohbet, dosya aktarımı ve sesli mesajlar için kullanılabilecek. Fakat sesli aramalarda ve görüntülü konuşmalarda şifreleme özelliği geçerli değil.

Skype belirli bir standartta şifreleme sistemi ile iletişim yolunu korumayı amaçlasa da, uçtan uca şifreleme konusunda kripto sistemi en güvenilir sistemdir. Bu sistemin özelliği ise mesajların sadece alıcı ve gönderici tarafından güvenli bir şekilde okunmasıdır.

Yani siz mesaj veya resim gönderdiğinizde bu mesajlar Microsoft’un veri tabanında tutulmadan direk kullanıcıların makinelerine iletilecek. Tabi bu durum Skype ile şifreli mesajlaşma özelliğine kimsenin erişemeyeceği anlamına gelmez fakat sanal ortamda en güvenilir şifreleme sistem olarak yer alıyor.

Microsoft, bu özelliği Windows’ta Skype sürümüne entegre ederse, Apple’ın iMessage’ı, Facebook’un Messenger’ı ve WhatsApp gibi uçtan uca şifreleme özelliği sunan sohbet uygulamaları arasında yer alacak. Tabi Skype ile şifreli mesajlaşma özelliğini kullanabilmeniz için test aşamasının tamamlanması gerekir. Microsoft’un bu konuyla ilgili ilerleyen zamanlarda açıklama yapması bekleniliyor.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku