Microsoft Çift Ekranlı Telefon mu Yapacak?

Microsoft Çift Ekranlı Telefon Girişimi

Microsoft‘un uzun zaman önce katlanabilen kriko çizimi, not alma ve çift ekranlı Courier adlı tablet çalışmasıyla ilgili bir söylentisi vardı. Microsoft’un çift ekranlı telefon için yeniden bir çalışma yaptığı ortaya çıktı

Microsoft Çift Ekranlı Telefon

Microsoft, Courier adlı tableti için 2010 yılında resmi olarak fikirden vazgeçildiğini söylemişti. Ancak son zamanlarda yapılan patent başvuruları, Microsoft’un katlanabilen çift ekranlı tableti üzerinde çalıştığını gösteriyor.

Ayrıca söylentilere göre Microsoft’un Andromeda adlı katlanabilen bir cihaz üzerinde çalıştıklarını ve bu cihazı 2018 yada 2019‘da piyasaya sürüleceği konuşuluyor. Microsoft daha önce üçe katlanabilen ve esnek ekranlı bir tasarım için paten başvurusu yapmıştı. Microsoft’un başvurusu ocak ayında sonuç verdi ve patenti aldılar.

Tabi konuyla ilgili geçen hafta birden çok katlanabilen tasarımı ve farklı menteşeleri ile cihazın patenti paylaşıma sunuldu. Tabi paylaşılan bu tasarımlardan biri Microsoft çift ekranlı telefon konseptisine çok benziyordu.

Microsoft’un paten başvuruları ile Surface Studio üzerinde çalıştığı daha önce ortaya çıkmıştı. Buradan yola çıkarak Microsoft’un patent ve Andromeda üzerinde çalıştığını da anlamış olduk. Tabi işin içinde yazılım da var. Microsoft bu konuda Windows platformunda yer alan çekirdek ve diğer temel bileşenleri büyük olasılıkla birleştirdi.

Şimdilik dış görünüşüne ve kullanıcı arayüzü modülüne ağırlık veriliyor. Şuanda baktığımız zaman “masaüstü bilgisayar, Xbox, tablet, telefon ve HoloLens gibi Windows ürünlerinin kendine özgü kullanıcı arayüzü kodu bulunuyor.

Şimdiye kadar ortaya çıkan resimlere bakacak olursak yeni teknoloji günümüzde kullanılan masaüstü ve telefon arayüzlerine çok benzeyeceği kesin. Amaç zaten arayüzü değiştirmek değil, sadece mobil arayüzü ile çalışan bazı cihazların masaüstü bilgisayarlarda benzer bir kullanımına sunmayı hedeflenmesidir.

Tabi bazı çalışmaların neticesinde hız kazanmış olabilir, Fakat bu durum Microsof’un ürünü piyasaya sunacağı anlamına gelmiyor. Bundan öncede Surface Mini tabletin piyasaya çıkış tarihi belirtilmişti, ama çıkış tarihine iki gün kala iptal edildi.

Fakat Microsoft’un çıkaracağı yeni cihaz söylentileri ve patent girişimi, Microsoft’un mobil piyasası hakkında pek de ayrıntı bulunmuyor. Microsoft çift ekranlı telefon konusunda katlanabilir özelliği eklemesi yenilikçi bir görüntü verse de, şimdilik uygulanabilir bir cihaz olmaktan uzak gibi görünüyor.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku