Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck | Kitap Özeti

Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck’in Romanından

Fareler ve İnsanlar kitabı, John Steinbeck‘in 1937 yılında yayınlanan büyük krizin anlatıldığı ve dostluk üzerine kurulan önemli eserlerinden biridir.

Fareler ve İnsanlar - John Steinbeck'in Romanından

Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti

John Steinbeck fareler ve insanlar adlı romanında George ve Lennie adında iki yakın arkadaşa yer vermiştir. George ufak boylu ve hareketli biridir, Lennie ise zihinsel engelli ve iri yapılı biridir ama çocuk ruhludur.

İkisi de iyi arkadaşlardır fakat Lennie yüzünden başları beladan kurtulmaz. Bu yüzden sık sık mekan değiştirirler. Bir gün George ile Lennie hayalini kurdukları ev ve arazi satın almayı düşünürler. Lennie’in özelliklerinden biride yumuşak olan her şeyi sevmesidir. Bu yüzden tavşan beslemeyi çok seviyor. Yumuşak şeyleri o kadar çok seviyor ki yanında ölü fare bile taşıyor.

Bir gün George ile Lennie çiftlikte bir iş haberi alırlar ve hiç vakit kaybetmeden iş görüşmesine giderler. Çiftliğe geldiklerinde çiftliğin sahibi ve oğlu Curley onları pek sevmez. Özellikle çiftlik sahibinin oğlu Curley Lennie’ye karşı ayrı bir nefret duymaktadır.

Çünkü Curley’in boyu Lennie’den çok çok kısadır. Bu yüzden Curley kendisinden uzunları sevmez. Lennie boyundan dolayı belayı üzerine çekmiştir. Tabi onunla birlikte George’da bu belaya ortak olur. Çiftlik sahibinin oğlu Curley’in karısı kötü ve karaktersiz bir kadındır. Çünkü çiftlikte konuşmadığı adam kalmamıştır. Curley’in karısı bu sefer çiftliğe yeni gelen Lennie ile George kafayı takar.

Çiftlikte George ile Lennie’den dışında elini kaybetmiş Candy adında da bir adam vardır. Bu adamın birde yaşlı köpeği vardır fakat bu köpek yaşlı olduğu için çiftlikteki kişiler istemez. Bu yüzden köpeğin bir işe yaramayacağını düşünerek bir gün köpeği vururlar.

Candy bu olayın üzerine çok acı çeker ve kendisini de bir gün işe yaramaz görüp sahipsiz bırakacaklarını düşünür. Bu yüzden Candy çiftlikte biriktirdiği parasını George ve Lennie’e vererek hayalini kurdukları çiftliğe ortak olur.

Bir gün Curley’in karısı Lennie’nin yanına gelir. Lennie kadından ne kadar uzaklaşmada, kadın onu etkilemeyi başarmıştır. Hatta bu kadın Lennie’nin yumuşak şeylerden hoşlandığını bile biliyor. Bu yüzden Lennie’yi daha da etkilemek için saçlarını okşatır.

Lennie kadının saçlarını okşamaktan kendini kaybeder ve okşamaya devam eder. O sırada kadın Lennie’e bağırarak ellerini saçından çekmesini söyler. Lennie bu bağırmanın üzerine paniğe kapılarak kadına sımsıkı sarılır. O kadar sıkı sarılır ki kadının boynunu kırar ve kadın orada ölür.

O sırada Lennie kadını orada bırakarak çiftlikten ayrılır. Curley karısını yerde ölü olarak görür ve bu işi Lennie’nin yaptığını anlar. Çiftliktekiler olayı duyar ve silahlanarak Lennie’nin peşine düşerler. George daha önce Lennie ile planladıkları yere gider.

Lennie’yi onlardan önce bulur ve kurduğu hayalleri düşünür. George, Lennie’ye hallerini nehre doğru dönerek anlatmasını ister. Fakat o sırada Curley’in sesi yakından duyulur ve işte tam o sırada George, can dostu Lennie’yi vurur.

Curley ve yanındaki silahlı adamlar Lenie’nin öldüğü yere gelirler. O sırada adamlardan biri George’un acı çektiğini görür ve ona köpeği hatırlatır ve ona derki, Candy köpeği başkaları öldürdüğü için çok acı çekmişti ve eğer onu sen öldürmeseydin, Curley öldürseydi, işte o zaman büyük acı çekerdin. der. Sen kesinlikle doğru olanı yaptın. sözüyle kitap son bulur.

Kitap Hakkındaki Yorumum

Kitabı okuduktan sonra Yahya Kemal Beyatlı’nın bir sözü aklıma geldi. “İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar.” Bu durum kitapta çok net anlaşılıyor. Kitabın böyle son bulacağını hiç beklemiyordum. Kitabı bitirdikten sonra çıkardığım sonuç ise biz istemesek de sevdiklerimize mutlaka zarar veriyoruz.

Yani anlayacağınız içimizde zıtlık barındıran yaratıklarız. Burada Lennie iri biri olabilir fakat o bir çocuktur. Bence fareler ve insanlar kitabı yazar John Steinbeck’in anlatımıyla etkileyici bir kitap olmuş. Kısa olsa da okuyucuya dolu bir kitap olduğunu hissettiriyor. Okuduğunuza pişman olmayacağınız bir eser.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
9 Yorum var
 1. Sevda diyor

  Fareler ve insanlar kitabı, şimdiye kadar okuduğum en güzel kitaplardan biriydi. Kitap beni gerçekten derinden etkiledi ve bu yüzden ağladım. Aradan 1.5 yıl geçti hala kitabı dün okumuş gibi hissediyorum. Fakat her yaşa uygun olmadığını buradan belirtmek isterim.

  1. Ali Mutlu diyor

   Yorumunuz için teşekkür ederim Sevda hanım.

 2. Sevil Çevirgen diyor

  Ortaokulda kompozisyon yarışmasında başarılı olunca, Türkçe öğretmenim bu kitabı bana hediye etmişti..O nedenle kitabın bende ki anısı ve anlamı büyüktür..Tabii o yaşımda okuyunca kitabın sonundan çok etkilenmiş, üzülmüştüm hatırlıyorum..
  Şimdi sizin bu yazınızı okumak nostalji gibi oldu bana 🙂
  Emeğinize sağlık, güzel bir özet ve yorum olmuş..

  1. Ali Mutlu diyor

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim Sevil hanım. 🙂

 3. Fırat diyor

  John Steinbeck romanından Fareler ve insanlar kitabı şuana kadar en etkilendiğim kitaplardan biriydi. George’un Lennie’i öldürmesi hoş bir durum değildi. Çünkü onlar çok iyi bir dosttu. Belki uzaklara kaçabilirlerdi. Fakat George, lennie’i öldürmeyi tercih etti. Aslında biz insanlar bir şeyi iki kere düşünüp öyle yapmamız gerekirken, hiç düşünmeden yapıyoruz. Günümüzde halen böyle insanlar var çok yazık..

  1. Ali Mutlu diyor

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim

 4. Burak Alçı diyor

  Hocam çok güzel bir kitap özeti olmuş. Emeğinize sağlık. Kitabı DR’den sipariş verdim 2 veya 3 gün içerisinde elime ulaşır. Sizden bol bol kitap özeti bekliyorum. Takipteyim…

  1. Ali Mutlu diyor

   Burak vakit buldukça okuduğum kitapları burada paylaşacağım. Değerli yorumun için teşekkür ederim.

 5. Barış diyor

  Okuduğum en iyi kitaplardandır. Kesinlikle tavsiye ederim okuyun okutun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku