C Programlamada For Döngüsü ve For Döngüsü Örnekleri

C Programlama For Döngüsü ve For Döngüsü Örnekleri

Programlamaya dair hangi dil olursa olsun en önemli noktalardan biri döngülerdir. Döngüler, belirlediğiniz bir şeyi istediğiniz sayıda oluşturan kod blokları dır. Bu yazımda sizlere C programlamada for döngüsü ve for döngüsü örneklerinden bahsedeceğim. Hadi öyleyse hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

C Programlamada For Döngüsü ve For Döngüsü Örnekleri

Her programlamada döngü kullanılır. Döngülerin amacı ise bir işlemi belirttiğiniz sayıya göre pratik bir şekilde yapmasıdır. Ayrıca bazı sorunların çözümü konusunda bir işlem meydana getirmektedir. Size şöyle örnek vereyim.

Mesela siz bir işlem yapacaksınız ve siz o işlemi 3 defa yaptığınızda işiniz bitiyor. Yani burada döngü kullanmanıza gerek kalmıyor. Fakat siz yüzlerce işlem yapmak isterseniz, işte burada döngüleri kullanmalısınız.

Burada C programlama, döngüler hakkında tekrar edecek işlemler için bizlere kolaylık, yazma ve temiz bir algoritma oluşturmamıza fırsat veriyor. Yani döngülere hakim olmanız, C programlamada da olduğu gibi her programlama dilinde size kolaylık sağlayacaktır. Evet, C programlama da  ilk konumuz for döngüsü ve for döngüsü örnekleri

C Programlamada For Döngüsü 

C programlamada for döngüsü kullanımı bakımından oldukça basit ve kullanışlıdır. For döngüsü kullanımı için öncelikle bir adet değişken girmeniz gerekiyor. Mesela “a” şeklinde bir değişken girdiniz. Burada for döngüsünü aşağıdaki kod bloklarıyla meydana getiriyoruz.

for (Başlangıç Değeri; Koşul; Değişim)

            {

              Yapılması istenilen kod

            }

Burada for döngüsü şöyle işliyor. Döngü içerisinde yer alan kodların çalışması için koşulu sağlamanız gerekir ki for döngüsünde kod işlensin. Şimdi sizlere bunu bir örnekle açıklayacağım.

C Programlamada For Döngüsü Örnekleri

Örnek 1:

1’den 15’e kadar alimutlu.com.tr yazan bir program yazınız.

#include <stdio.h> #Kütüphanemizi ekliyoruz.

int main()
{
	int a;
	for (a=1;a<=15;a++)
	{
		printf("alimutlu.com.tr\n",a); #Yapılması istenilen Kodu giriyoruz.
	}
	return 0;
}

Evet, yukarıdaki kodu çalıştırdığımızda aşağıda yer alan MS-DOS penceresinde 1’den 15’e kadar alt alta alimutlu.com.tr olarak yazdığını göreceksiniz. Bunu kod editörünüz de kolaylıkla deneyebilirsiniz.

C Programlamada For Döngüsü Örnekleri 

Örnek 2:

Pascal üçgeni birçok kişi tarafından bilinir. Şimdi bu örnekte sizlerle Pascal üçgeni oluşturan bir program yazacağız.

#include <stdio.h> 
#include <stdlib.h>
#include <conio.h>
#include <locale.h>
long fun(int y)
{
  int z;
  long result = 1;
 
  for( z = 1 ; z <= y ; z++ )
    result = result*z;
 
  return ( result );
}
int main()
{
	 setlocale(LC_ALL, "Turkish"); 
  int x, y, z;
  printf("Pascal Üçgeni İçin Sayı Giriniz = ");
  
  scanf("%d",&y);
  for ( x = 0 ; x < y ; x++ )
  {
    for ( z = 0 ; z <= ( y - x - 2 ) ; z++ )
      printf(" ");
    for( z = 0 ; z <= x ; z++ )
      printf("%ld ",fun(x)/(fun(z)*fun(x-z)));
 
    printf("\n");
  }
  return 0;
}

Evet, yukarıdaki kodu çalıştırdığımızda aşağıda yer alan MS-DOS penceresinde Pascal Üçgeni İçin Sayı Giriniz diye bir yazı yazacak, ardından sayıyı girdiğinizde Pascal üçgeni oluşturulacak.

C Programlamada For Döngüsü Örnekleri

Evet, C programlamada for döngüsü ve for döngüsü örnekleri adlı yazımızın sonuna geldik. Bu konuda herhangi aklınıza takılan bir şey olursa yorum kısmından belirtebilirsiniz. Faydası olması dileğiyle hoşça kalın.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
 1. Fidan diyor

  For döngüsü konusunda bazı siteler sizin gibi okuyucu odaklı anlatmıyorlar. Çünkü İleri düzey programlama bilen kişilere anlatır gibi anlatmışlar. Bu yüzden C programlamada döngüleri bu kadar güzel analatan bir siz varsınız herhalde. Hatta kodlarınızı kontrol ettiğimde hiç sorun yaşamadım. Anlatımınızdan ve bilgilendirici yazınızdan dolayı çok çok teşekkür ederim Ali bey. İyi çalışmalar dilerim.

  1. Ali Mutlu diyor

   Rica ederim Fidan hanım yorumunuz gerçekten beni motive etti. Fakat herkesin anlatma şekli farklıdır. Konuyu anlatan arkadaşlar da sonuçta emek verip sizler ile paylaşmışlar. Bu konuda bence onlara kızmamanız lazım. Emin olun kafanıza takılan bir şey olsa kesinlikle cevap vereceklerdir. Sonuçta o insanlar siz bilgilenin diye emek ve zaman harcamışlar. Yanlış anlamayın size karşı bir tavır sergilemiyorum. Umarım beni anlarsınız. Teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku