En Çok Kullanılan Programlama Dilleri 2018

2018’in En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Bu yazımda sizlere 2018‘in hem en çok kullanılan hemde en çok kazandıran programlama dillerini açıklayacağım. Ayrıca bu programlama dilleri dünyanın en büyük teknoloji devleri tarafından en çok tercih edilen programlama dilleridir.

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Bu programlama dillerini bilirseniz her zaman iş bulabilirsiniz. Evet, bir çok programlama dili var. Fakat bunların haricinde en çok tercih edilen programlama dilleri de var. İşte en çok kullanılan programlama dilleri

1) Python

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Guido Van Rossum tarafından geliştirilen Python, en çok kullanılan programlama dilleri arasında ilk sırada geliyor. Bu programlama dili ile bir çok yerde iş bulabilirsiniz. Python ile güvenliği, veri analisti, uzay teknolojisi ve web uygulama geliştiricisi gibi alanlarda çalışabilirsiniz.

Ayrıca NASA başta olmak üzere Google ve YouTube gibi teknoloji devleri Python programlama dilini kullanıyor. Özellikle Google ve YouTube Python programlama diline hakim olan yazılımcılar arıyorlar. YouTube, Instagram ve Reddit gibi uygulamalar Python programlama dili ile yapılmıştır.

2) C Programlama

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

Dennis Ritchie tarafından 1970 yıllarında geliştirilen C programlama, eski bir dil olduğuna rağmen halen formunu koruyor. Ayrıca C, en az bellek harcayan programlama dilidir. Eğer birden çok programlama dili öğrenmek istiyorsanız, C ile başlamanız size fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda C++, PHP ve Objective C gibi dilleri de seçmeniz kolaylaşacaktır.

3) Java

En Çok Kullanılan Programlama Dilleri

James Gosling tarafından 1990 yıllarında yazılan Java, bir bilgisayar programlama dilidir. En çok kullanılan programlama dilleri arasında yer almaktadır. Açık kaynak kodlu olamasıyla, özgür bir dildir. Bu dil bilgisayar başta olmak üzere akıllı cihazlar (TV ve Telefon) gibi teknolojileri geliştirmek için kullanılmaktadır.

Java aynı zamanda android geliştiricileri tarafından da tercih edilmektedir. Angry Birds ve Candy Crush gibi popüler uygulamalar java ile yazılmıştır. Ayrıca java konusunda tecrübeli olan kişiler; yazılım mühendisi, JEE uygulama geliştiricisi ve çözüm geliştirici gibi unvanlara sahip olabilirler.

4) Ruby

En çok kullanılan programlama dilleri

Ruby, Japon mühendis Yukihiro Matsumoto tarafından 1995 yılında yazılmıştır. Ruby öğrenmesi, yazması ve anlaması kolay bir programlama dilidir. Ayrıca tüm işletim sistemlerinde çalışan bir dildir. Ayrıca bu dilin web framework’ü olan Ruby on Rails ile web tabanlı uygulamada geliştirebilirsiniz.

5) C++

En çok kazandıran programlama dilleri

C++, oyun motorları ve muhasebe gibi uygulamalarda kullanıldığı için C’ye göre gelişmiş bir programlama dilidir. C++ genel olarak finansal algoritmalar, web tarayıcıları ve grafik sürücüleri gibi projelerde kullanılmaktadır.

Sizde C++ dilini öğrenerek bu ve buna benzer projelerde yer alabilirsiniz. Ayrıca Fifa ve Call of Duty gibi dünyaca ünlü oyunlar C++ ile yazılan oyun motorları tarafından yapılmıştır.

6) C#

En çok tercih edilen programlama dilleri

C#, 2000 yıllarında ortaya çıkan bir programlama dilidir. Bu dil Microsoft ailesinin bir parçasıdır. Microsoft’un ürün ve hizmetleri C# ile yapılmıştır. Msn ve Bing gibi web uygulamaları ayrıca Windows Phone işletimi C# ile geliştirilmektedir. Ayrıca bir çok şirket .NET programcısı aramaktadır.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul EtDaha fazla oku