fbpx

Troy Hunt 306 Milyon Şifrelik Veri Tabanını Yayımladı!

Troy Hunt, 306 Milyon Şifrelik Veri Tabanını Yayımladı!

Troy Hunt, Have I Been Pwned (HIBP) adlı İnternet sitesinin kurucusu ve güvenlik uzmanıdır. Troy Hunt daha önce ele geçirdiği 306 milyon şifreyi yayımladı. Bir çok kişi bu şifrelere erişerek indirebiliyor.

Güvenlik Uzmanı Troy Hunt

Have I Been Pwned (HIBP) adlı siteye kayıtlı olan kullanıcılar, kendi e-posta adreslerini veri sızıntısı veya başka bir amaçla kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek için bu sitenin aracılığı ile kontrol ediyorlar. Fakat sizin e-posta adresinize sızmak için kullanılan şifreleri size bildirmiyor. Bu sitenin amacı size bir saldırı yapıldığında size mail yoluyla bildiriyor olmasıdır.

Ancak Troy Hunt işi farklı bir boyuta çekerek site kullanıcılarının şifreler arasında arama yapmasına izin vermesi oldu. Tabi şifrelere bağlantılı olan e-pasta veya kullanıcı adları liste kapsamında yer almıyor. Bazı şirketler yayımlanan bu şifreleri siber saldırganların elinde olduğunu kullanıcılarına bildirerek veri tabanlarında yer alan şifreleri güncellenmesini sağlaya bilir veya güçlü şifre oluşturmak için kullanıcılarına şifre önerebilir.

Sakın Kullandığınız Şifreleri Bu Sitede Aramayın

Have I Been Pwned (HIBP) sitenin kurucusu Troy Hunt, kullanıcılarına şöyle bir açıklama yaptı; Facebook, Google, Twitter vb gibi kullandığınız tüm şifreleri listede aramamanız yönünde ciddi bir şekilde sizi uyarıyorum, çünkü şuan hazırda kullandığınız şifreleri listede aratırsanız bu durum sizin için güvenlik sorunlarına yol açacaktır şeklinde açıklama yaptı. Hunt, bu sitedeki listenin açıklanma amacının sadece geçmiş şifrelerin incelenmesi yönünde olduğunu sözlerine ekledi.

Bu konuda ABD Ulusal Teknoloji ve Standartlar Enstitüsü, web sitesi sahipleri ile üyelerini ele geçirilmiş şifreleri kullanmaması yönünde uyarıyor.

1700+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek adına çerezler kullanır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek çerez kullanımını kabul etmiş sayılırsınız. Kabul Et Daha fazla oku