Mobil Uygulamalar Sizi Dinliyor veya Takip Ediyor Olabilir | Ali Mutlu

Mobil Uygulamalar Sizi Dinliyor veya Takip Ediyor Olabilir

Mobil Uygulamalar Sizi Dinliyor Olabilir

Kullandığınız mobil uygulamalar sizi dinliyor veya takip ediyor olabilir. Çünkü bu durum, daha önce Facebook uygulamasının kullanıcılarını dinlediği ile ilgili bir iddianın ortaya atılmasıyla başlamıştı.

Mobil Uygulamalar Sizi Dinliyor

New York Times’ın bir haberinde bazı mobil uygulamalarında Alphonso adında casus yazılım bulunduğu yazıyordu. Alphonso adlı yazılım, uygulamayı geliştiren kişiler tarafından yerleştiriliyor ve kullanıcıya Google Play Store ve App Store’da satılıyor. Bu yazılım ile izlediğiniz televizyon programları, filmler ve gittiğiniz yerlere kadar takip edebiliyor veya sizi dinleyebiliyorlar. Bu yazılım Google Play Store ve App Store’da 260’dan fazla uygulamada bulunuyor. Ayrıca bu uygulamaların birçoğu oyun.

Apptopia adından bir uygulama istihbarat şirketi, Alphonso yazılımının Google Play Store’da 106 ve App Store’da ise 24 uygulamada kullanıldığını tespit etti. New York Times’ın bir haberinde Facebook’ta da böyle bir yazılımının olduğu söyleniyordu, fakat Alphonso ile Facebook arasında büyük bir fark var. New York Times’a göre bu yazılım Facebook gibi kullanıcılarının şahsi konuşmalarını kaydetmiyor, sadece televizyondan gelen ses sinyallerini dikkate alarak izleme davranışlarını kayıt ediyor. Hatta bu verileri reklam verenlere satabilirler.

Google ve Apple tarafından oluşturulan uygulama sayesinde kullanıcıların mağazalarından indirdiği uygulama ile ilgili kamera ve mikrofonun kullanılacağı yönünde bilgi veriyor. Tabi buda kullanıcılar açısından azda olsa bir güvenlik çemberi oluşturuyor. Bu uygulamaları kurmadan önce kesinlikle sizden istenilen izinleri kontrol ediniz. Aksi takdirde mobil uygulamalar sizi dinliyor olabilir. Daha önceleri FTC ( Federal Ticaret Komisyonu) buna benzer uygulamalara fırsat vermediği açıkça ortada. Hatta bu kurum 2017 yılında Vizio adlı yazılıma akıllı televizyonlardan izleme geçmişini kayıt ettiği için 2,2 milyon dolar ceza vermişti.

Kaynak: Tech Crunch

1500+ Abone Arasına Katıl
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun
2 Yorum var
  1. Eray diyor

    Zaten facebook’ta bizi dinliyor. Mesela bundan 5 veya 6 ay önce facebook’un verilerimizi bir analiz şirketine sattığını duymuştum. İncelediğimde bu haberin doğru olduğunu gördüm. Bu durum facebook’a olan güvenimi sarstı. Sadece mobil uygulamalar değil, akıllı telefonlarında bu tür bir sorunu var. Bu konuda kendimi güvenli hissetmiyorum. Yetkililerin bu konuya bir el atması lazım.

    1. Ali Mutlu diyor

      Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.