Girişimcilik, İş Dünyası, Teknoloji, Yazılım

Libya Gezisi Hakkında Unutamadığım Kötü Anılar

Libya Gezisi Hakkında Notlarım

Libya gezisi için başımdan geçen tüm talihsiz olayları burada açıklayacağım. Libya nasıl bir ülke? Libya’nın gezilecek yerleri var mı? Libya da yaşanılır mı? gibi soruların yanıtlarını bu yazımda sizlere aktaracağım.

Libya Gezisi Hakkında Notlarım

Web sitemi kurduktan sonra Libya gezisini anlatmadan olmaz dedim. 2013 yılında Libya gezisi için arkadaşım ve ben plan yapmıştık. Geceden eşyalarımı hazırladım ve THY‘dan Libya için biletimi ayırdım. Bilet tek kişi olarak gidiş geliş için 980 dolar tuttu. Ertesi gün arkadaşım ile hazırlandık ve taksiyle Atatürk Hava Limanı‘na gittik. Çantalarımızı teslim ettikten sonra kontrolün ardından uçağa doğru ilerledik. Heyecanlıydık ama birazda korku vardı tabi. Çünkü halen Kaddafi savaşının devamı vardı. Tabi Kaddafi ölmüştü ama halen çatışma devam ediyordu. Belki tehlikeli bir durumun içine gidiyorduk ama biraz bu konuda cesaretliydik diyebilirim. Uçağa bindik Libya’nın başkenti olan Trablus‘a iniş yaptık. Burada Arapça bilmediğimiz için İngilizce ile iletişim kuruyorduk. Tabi Türklere karşı bir tavırları vardı. Sırada olduğumuza rağmen görevli bizi arka sıraya aldı ve kendi vatandaşlarını ön sıraya aldı. Tabi bu davranış hoş bir durum değildi. Ama şundan emindim ki burada büyük sıkıntılar yaşayacağız. Burada tüm kontroller tamamlandıktan sonra çantamızı aldık ve dışarı çıktık. Burada gideceğimiz otel için taksi çağırdık ve bekledik. O sırada Libya vatandaşlarından biri bize deve sütü ikram etti. Tadı normal sütten daha farklı ve güzeldi.

Libya Gezisi Üzerine Talihsiz Olayların Başlangıcı

O sırada taksici geldi ve bizi gideceğimiz otele götürdü. Tabi bulunduğumuz alan ile otel arasında 3 saatlik yol vardı. 2 saatlik yol gittikten sonra bir yerde kahve molası verdik. Arabadan indiğimizde yerde büyük mermiler vardı. Biraz tedirgin olduk tabi. Kendimize birer kahve söyledik ve ben böyle bir kahve çeşidi görmedim. Kahvenin içi bir su bardağı şeker ile karıştırılmış gibi çok şekerliydi. Ben ve arkadaşım fazla içemeden döktük. Ama bu kahveden içenler eminim ki sağlık yönünden büyük tehlikededir. Neyse arabaya bindik taksici bizi otele getirdi. Personel kalacağımız yere götürdü. Neden kalacağımız yer diyorum çünkü tek katlı bir oda yani ev kiralamış gibi düşünebilirsiniz. Odamıza yerleştikten sonra ben bilgisayardan İnternet‘e bağlanmaya çalıştım ama çok yavaştı. Çünkü savaş nedeniyle alt yapılarda sıkıntı oluşmuştu. Bir akşam sokağa çıktık arkadaşla ve o anda silah sesleri geldi. Biz hemen yere eğildik ve ardından otele doğru koştuk. Otelin personeline burada çatışmalar halen devam ediyor mu? dedim. Personel bana evet efendim devam ediyor. Fakat bu çatışma Kaddafi’nin yandaşları ile kaşıt insanlar arasında olan kabile çatışmasıdır dedi. Fakat bize buralarda dikkatli olmamızı ve özellikle gündüzleri çıkın dedi. Ancak ona da garanti veremem dedi. Çünkü polis yok ve yıkılmış bir hükumet var. Biz bu tehlike üzerine odamıza çıktık. O gece hiç bir şey yapmadan uyuduk. Sabah kahvaltımızı yaptık ve ardından iki kahve yapıp balkona geçtik. Ben ilerde bir denizin olduğunu gördüm. Arkadaşımla kararlaştırdık ve denize gittik. Denizi bir görseniz girmeye kıyamazsınız deniz o kadar muhteşem ve mas maviydi. Orada turizm üzerine bir yatırım yok maalesef. Fakat turizm yönünden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Biraz yüzdük fakat şunu söyleyebilirim ki denizi çok tuzlu. Denizden çıktık ve üzerimizi temizledik. Köşede bir restaurant vardı orada yemek yedik ardından otele döndük. Akşam oldu ve yine çatışma çıktı. Ama bu sefer yakınımızda çatışma çıktı. Arkadaşım bence bu ülkeden gitmeliyiz yoksa başımıza kötü şeyler gelecek dedi. Arkadaşım haklıydı çünkü ülkede polis yok yönetim yok.

Libya Gezisi Üzerine Talihsiz Olayların Başlangıcı

İki gün öncesi için uçak bulduk. Çünkü ilk kalkacak uçakta yer yoktu. Sabah kahvaltımız yaptık ve balkonda oturuyoruz ve hiç dışarı çıkmadık. Bir akşam bir jeep ile silahlı adamlar geldi. Yan tarafta bulunan eve girdi ve çığlık sesleri geliyordu. Arkadaşım lambayı söndürdü ve birlikte eğilerek olan bitenleri izliyorduk. Silahlı adamlar evdeki kişileri dışarı çıkararak silah doğrulttu ve para istedi. Evdeki kişilere zarar vermeden değerli olan tüm eşyaları aldılar ve oradan uzaklaştılar. Bir sonraki kişiler biz olabilirdik düşüncesiyle işin ciddiyetini anladık. Bir geceyi de atlattıktan sonra kalan bir gün bize o kadar uzun geldi ki durduk yere terliyorduk. O gece neyse ki kimse gelmedi ama uzaktan yine silah sesleri geliyordu. Sabah oldu kahvaltımızı yaptık ve hazırlanıp bir taksiye bindik. Hava alanına geldik ve kontrolden geçtikten sonra uçağa bindik. Öyle bir derin nefes aldık ki bir birimize sarıldık. İstanbul’a geldik valizlerimizi aldık. Fakat ikimizin valizleri hasarlıydı. Bunu Libyalı görevliler yapmıştı. Ama İstanbul‘a sağ salim geldiğimiz için umurumuzda değildi. Bu sıkıntıyı yaşadıktan sonra kendimize söz verdik bir daha araştırmadan hiç bir yere gitmiyoruz. Libya gezisi hakkında başımdan geçen talihsiz olayları sizlerle paylaştım. Buraya kadar sabırla okuduğunuz için teşekkürler. Benim size önerim bir yere gitmeden önce o ülkenin toplumunu ve gidişatını iyi bir araştırın.

E-Bülten Aboneliği
En Yeni Yazılarımdan Haberdar Olmak İçin Mail Bültenimize Abone Olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.