Girişimcilik, İş Dünyası, Yazılım

Girişimci Olmak İsteyenlere Fayda Sağlayacak 12 Madde

Girişimci olmak İçin İzlenilecek Yollar!

Girişimci olmak risk almaktır, fakat bu risk aynı zamanda başarının kendisidir. Amway Global 2017 girişimcilik raporuna göre Türkiye de 100 Türk’ten 36’sı girişimci olmak istiyor. İşte bu ruhu taşıyan kişiler belli bir süre sonra çevreden destek göremeyince motivasyonları düşüyor ve hemen pes ediyorlar. Bunun üzerine size girişimcilik adına fayda sağlayacak maddeleri açıklayacağım.

Girişimci olmak için tavsiyeler

1)  Sabit bir işim olsun düşüncesini çıkarın aklınızdan, çünkü sabit işler geride kaldı. Artık sabit işi olan insanlar yeni girişimlere giriyor ve risk alıyorlar, sende risk almalısın!

 

2) Girişimci olmak istiyorsunuz, fakat gençsiniz. İşte bu noktada çevrenizdekiler sizi ciddiye almayacaktır. Ama durum ne olursa olsun motivasyonunuzu düşürmemeniz gerekir. Bu insanlara karşı kendinizi ispatlayın ve cesur olun.

 

3) Girişim fikriniz çevrenizde basit görünse de, sakın bu durumu büyük bir problem olarak görmeyin. Çünkü basit görünen fikriniz zamanla olgunlaşarak insanlara fayda sağlayabiliyor.

 

4) Yapacağınız projeyi tek başınıza üstlenmek size zor gelebilir. Bunun için bir ortağa ihtiyacınız olacak, fakat bu kişiyi bulmak için biraz sabırlı olmanız  ve araştırmanız gerekir. Bu işte aradığınız ortağı zamanla yeni insanlar ve yeni girişimciler ile tanıştığınızda göreceksiniz.

 

5) Bu işte aileniz sizin risk aldığınızın farkında ve sizin için endişe duyabilir. Fakat aileniz sizi bu riskten uzak tutacaktır. Tabi ailenizin düşüncesi de önemli, fakat onlara kendi dünyanızı ifade edip, kararlı ve azimli olduğunuzu gösterirseniz size anlayış gösterirler.

 

6) İş dünyasında tecrübeli olamayabilirsiniz. Sizin bu noktada odaklanmanız gereken şey projenize odaklanıp bu dünyaya bir şeyler katmak.

 

7) Bu girişimde kararlı ve azimli olmalısınız. Eğer bu noktada kararlılığınızı yitirirseniz zamanla motivasyonunuz düşecek ve pes edeceksiniz. Yaptığınız işe inanın ve sonuna kadar destekleyin.

 

8) Bir girişimci her yerde işini yürütebilir ve bunun için bir odaya da ihtiyacı olmaz. Bu işte kararlıysanız bahanelere asla izin vermeyiniz. Siz istediğiniz sürece size her yer çalışma alanı olabilir.

 

9) İnsanların sizi yönetmesinden bıktıysanız ve modern kölelikten kurtulmak istiyorsanız, kesinlikle bir girişim için adım atmalısınız. Fakat bu noktada hazır olduğunuzdan emin olunuz.

 

10) Bu işte tecrübesiz olduğunu düşünüyorsun ve başarısızlığa uğramaktan korkuyor olabilirsin. Unutma ki başarılı olan insanların çoğu ne kadar hata yapsalar da, bu hatalardan tecrübe ederek başarıyı yakalamışlardır. Her hata veya başarısızlık size tecrübe kazandıracaktır.

 

11) Kendini akıllı görmüyor olabilirsin ki, bence akıllısın. Sadece kendine güvenmiyorsun. Bu noktada başarılı olmak istiyorsanız sabırlı olmanız ve kendinize güvenmeniz gerekiyor. İşte o gün geldiğinde başarıyı yakalamış olacaksınız.

 

12) Yapacağınız iş her ne olursa olsun. Başınıza neler geleceğini asla bilemezsiniz. Bu maceraya başlamadan önce başarısızlığı kabullenmeniz gerekir.

 

Şunu tekrar belirtmek gerekirse, risk almadan başarıyı asla elde edemezsiniz. Elbette zorlu bir mücadelenin içerisine gireceksiniz. Bu yolda eğer hiç bir karşılık beklemeden çok çalışırsanız, ilerde mükafatı da büyük olur. Unutmayın! emek verdiğiniz her şey gelişir. Burada elimden geldiğince deneyimlerimi sizlere aktardım. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşça kalın…   

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.